BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Nasze działania w społecznościach objętych planem OSL

Paczki dla osób chorych i samotnych

W ramach organizowania społeczności lokalnej, przygotowana została niespodzianka dla 15 osób i rodzin potrzebujących, które zostały wskazane przez lokalne społeczności. W ramach tej świątecznej niespodzianki, Katolickie Stowarzyszenie "Świetlica Motylkowe Wzgórze" na zajęciach z seniorami przygotowało 15 pięknych stroików świątecznych, CUS dołączył kartkę z życzeniami świątecznymi oraz zestaw produktów żywnościowych, które zapewne przydadzą się do przygotowania świątecznych potraw. Te prezenty, dostarczyli 22.12.2022 r. animatorzy OSL wraz z pracownicami socjalnymi CUS oraz przedstawicielami lokalnej społeczności. Obdarowani nie kryli wzruszenia i zaskoczenia, że ktoś o nich pamiętał. Zachęcaliśmy również osoby samotne do udziału w Starachowickiej Wigilii dla Samotnych, która ma się odbyć 24.12.2022 r. w Szkole Podstawowej nr 11. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId969be3c65a

 

Wigilia w CAS na Osiedlu Wzgórze

20 grudnia 2022 roku, w Centrum Aktywności Społecznej przy ul. Widok 10A na Osiedlu Wzgórze odbył się Wieczór Wigilijny dla podopiecznych Świetlicy oraz ich rodziców. Na stole znalazły się różne tradycyjne potrawy wigilijne, w części przyniesione przez uczestników spotkania, a w części zapewnione przez CAS. Był również okolicznościowy program artystyczny w wykonaniu dzieci - podopiecznych Świetlicy. W ramach organizowania społeczności lokalnej zapewniono naczynia i dekoracje stołów oraz koncert kolęd w wykonaniu dwóch muzyków z powiatu ostrowieckiego: Szymina Pochecia (piano) i Wojciecha Sochy (gitara i śpiew). W programie były popularne kolędy, jak również pastorałki, których autorem jest Wojciech Socha. W spotkaniu uczestniczyli zaproszeni goście: Z-ca Prezydenta Miasta Marcin Gołębiowski oraz Dyrektorki CUS Starachowice - Wioletta Grosicka i Aneta Gołębska. To był wyjątkowy wieczór, który mamy nadzieję, zostanie na długo w naszej pamięci. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId8c97c448f2

 

Choinka przy blokach na ul. Ostrowieckiej

Obok bloków przy ul. Ostrowieckiej stoi już choinka, która udekorowana została ozdobami wykonanymi przez dzieci. Każdy może "dowiesić" swoją ozdobę. Wierzymy, że ta choinka będzie każdego wprowadzać w nastrój świąteczny i wprowadzać trochę radości tym bardziej że na śniegu prezentuję się wspaniale. Dziękujemy Nadleśnictwu Starachowice za podarowanie drzewka. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId43affd2779

 

Mikołajki dla dzieci z naszych społeczności objętych OSL

6.12.2022 roku z okazji Mikołajek, animatorzy Organizowania Społeczności Lokalnej CUS, w Świetlicy CAS na ul. Widok przygpotowali i przeprowadzili dwa bloki zabaw integracyjnych dla dzieci i młodzieży. Najpierw na Świetlicy zgromadzili się młodzi mieszkańcy Osiedla Wzgórze. Wesoła zabawa oparta była o gry planszowe, sprawnościowe i integracyjne co widać na załączonych zdjęciach.  

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId64429a8486

 

Natomiast w godzinach wieczornych, na Świetlicę CAS dotarły dzieci i młodzież z rodzicami z bloków przy ul. Ostrowieckiej. Tym razem zabawa polegała na pieczeniu różnych ciasteczek związanych z tradycją nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. W pewnym momencie na sali pojawił się Święty Mikołaj, który podarował dzieciom zestaw gier planszowych, z których będa mogły korzystać w swojej tymczasowej świetlicy. Po wizycie Św. Mikołaja gry zostały przetestowane, ciasteczka skonsumowane a wszyscy zadowoleni i rozbawieni, bezpiecznie wrócili do domu 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId835408bf37

 

Andrzejkowe ognisko na Osiedlu Wzgórze

25 listopada 2022 roku, w Centrum Aktywności Społecznej animatorzy OSL oraz pracownicy Centrum, na prośbę zainteresowanych mieszkańców, zorganizowali okolicznościowe spotkanie związane z tradycyjnymi "Andrzejkami". Najpierw w Swietlicy, zebrana grupa dzieci i młodziezy wysłuchała opowieści o trasdycjach andrzejkowych. Był TAROT, andrzejkowe wrózby z wosku i zabawy integracyjne. Nastepnie przy rozpalonym ognisku, można upiec było sobie kiełbaski oraz poczęstować się pieczonymi "po cygańsku" ziemniakami. Szkoda, że dorośli mieszkańcy "przestraszyli się" mało atrakcyjnej pogody i pomimo obietnic nie pojawili się na imprezie... Może następnym razem.... 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId5ffc5d09be

 

"Bajka na szlaku" w Świetlicy "Motylkowe Wzgórze" na Osiedlu Łazy

W Świetlicy "Motylkowe Wzgórze" na Osiedlu Łazy dzięki współpracy OSL z Parkiem Kultury w Starachowicach - tu szczególne podziękowania dla Pani Dyrektor Agnieszki Lasek-Piwarskiej - 15.11.2022 r. zaprezentowany został spektakl pt. "Bajka na szlaku". Licznie zebrana widownia w różnym wieku gorąco oklaskiwała aktorów amatorów, którzy żywiołowo i z zaangażowaniem występowali na świetlicowej scenie. Po spektaklu aktorzy spotkali się w kuluarach przy herbatce i cieście przygotowanym przez nasze nieocenione Panie ze Świetlicy. Gorąco dziękujemy za ten poczęstunek. Dziękujemy również Panu Prezydentowi Markowi Materkowi i Staroście Piotrowi Ambroszczykowi za obecność. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId81f005d33a

 

"MasterChef Ostrowiecka" w Świetlicy na Łazach

 22 października 2022 r. w Świetlicy "Motylkowe Wzgórze" na Osiedlu Łazy odbyła się niecodzienna akcja społeczna. Dzieci z bloków przy ul. Ostrowieckiej wraz z rodzicami zaprosiły Seniorów z Łazów na udział w wymyślonej przez nich akcji pn. "MasterChef Ostrowiecka", w czasie której trzy czteroosobowe drużyny rywalizowały w przygotowaniu różnych dań i przekąsek, a jurorkami i pierwszymi konsumentkami były seniorki z Łazów.
Każda drużyna przygotowywała dwie potrawy (o rodzaju decydowało losowanie). Przy trudniejszych czynnościach w kuchni (piekarnik, kuchenka) pomagały dla bezpieczeństwa mamy dzieci. Seniorki obserwowały sposób przyrządzania potraw, oceniały ich smak i wygląd oraz sposób podania (uprzejmość, uśmiech, podziękowanie itp.) Każda drużyna w czasie degustacji potraw, musiała opowiedzieć z jakich produktów i w jaki sposób potrawa została przygotowana. Odwiedził nas również Ksiądz Proboszcz Grzegorz Roszczyk, któremu bardzo podobała ta akcja.
Celem akcji była nie tylko zabawa, ale również miała ona wiele walorów edukacyjnych i wychowawczych, na co zwróciły uwagę nasze jurorki, podkreślając bardzo dobre zachowanie dzieci i współpracę przy przygotowaniu potraw. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProIde9cda176d2

 

Młodzi wolontariusze z OSL-a na „Dniu Gier Planszówkowych”

Młodzi wolontariusze ze społeczności objętych działaniami OSL, zaangażowani zostali do pomocy przy organizacji obchodów Dnia Gier Planszowych w Starachowicach. Nasz animator Michał Pajek od miesięcy sukcesywnie zaszczepia zainteresowanie grami planszowymi wśród dzieci uczestniczących w działaniach OSL. Dzięki temu zyskały tyle kompetencji, że były w stanie zaangażować się na rzecz innych - przez cały dzień udostępniali i tłumaczyli gry pod szyldami swoich społeczności: "Planszówkowe Wzgórze" oraz "Gry z Ostrowiecką". Sukcesem dzieci z Ostrowieckiej było również to że ich kolega Oskar wygrał rywalizację w turnieju gry Dobble i zdobył puchar za 1 miejsce. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProIdaff58cbb83

 

Punkt Wolontariatu Senioralnego

W dniu 7.10.2022 roku w Galerii "SKAŁKA" otwarty został punkt obsługi Wolontariatu Senioralnego. Wolontariat Senioralny ma na celu wspieranie osób potrzebujących (przede wszystkich seniorów) przez podejmowanie pracy wolontariackiej przez aktywnych seniorów i inne osoby, które chciały by się zaangażować. W tym celu m.in. zwróciliśmy się z propozycją współpracy do kilkudziesięciu organizacji i instytucji, które działają w środowiskach seniorskich aby zgłaszały zarówno potrzebujących jak również potencjalnych wolontariuszy.
Punkt czynny jest trzy razy w tygodniu: poniedziałek, wtorek i czwartek w godzinach od 9.30 do 12.00 - na parterze boks nr 5. Można również zadzwonić: 730 760 640 lub wysłać maila: wolontariat@cus.starachowice.eu
Pomóc możemy w różny sposób, np. spędzić z osobą chorą lub samotną trochę czasu, posprzątać mieszkanie, czy ogródek, zrobić zakupy, wyjść na spacer itp. Jest wiele możliwości. Apelujemy o wrażliwość i "otwarte oczy i serca" na potrzeby innych ludzi, którzy często żyją i mieszkają blisko nas, a są samotni i bezradni. Nie zapomnijmy o nich w nadchodzący trudny jesienno-zimowy czas! 

 

Działania animacyjne OSL poprzez gry planszówkowe

Bardzo dużą popularnością cieszą się zajęcia animacyjne przy użyciu gier planszówkowych, prowadzone przez animatora Michała Pajka w społecznościach objętych działaniami OSL, czyli na Osiedlu Wzgórze i blokach przy ul. Ostrowieckiej. Zajęcia skierowane są głównie do młodszej części społeczności, czyli dzieci i młodzieży. Pozwalają one rozwijać wiele cech i zdolności, m.in. dyscyplinę, współpracę, pozytywną rywalizację, koncentrację, odpowiednie zachowanie, poznawanie nowych treści itp.
Kształtują również pierwsze kroki w wolontariacie, bo są osoby, które wspierają animatora w przygotowaniu i prowadzeniu gier oraz wyjaśnianiu zasad gry młodszym koleżankom i kolegom.
Więcej informacji na naszym profilu na FB: //www.facebook.com/profile.php?id=100076178013289  

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId8c1c9f99fa

 

Bezpieczny wakacyjny wypoczynek

W okresie wakacji wiele działań było skierowanych na bezpieczeństwo dzieci i jednocześnie atrakcyjne spędzanie wolnego czasu. Dlatego też między innymi zorganizowany został wyjazd dzieci z bloków przy ul. Ostrowieckiej na basen w Hotelu Europa w celu nabycia lub podniesienia umiejętności pływania. Temat ważny, gdyż dzieci z Ostrowieckiej, najczęściej spędzają czas w wakacje nad pobliskim zbiornikiem Piachy i kąpią się w miejscach nie zawsze do tego przeznaczonych. Tym bardziej podstawowa umiejętność pływania jest bardzo ważna. Dodatkowo, dzieci mogły obejrzeć od środka Hotel "EUROPA', m.in. restaurację, sale konferencyjne, siłownię i boisko do squasha. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId9f0fe35530

 

Pogadanki historyczne na Osiedlu Wzgórze i Osiedlu Łazy

Od lipca do października przeprowadziliśmy w Centrum Aktywności Społecznej na Osiedlu Wzgórze oraz w Świetlicy „Motylkowe Wzgórze” na Osiedlu Łazy cykl spotkań tematycznych dotyczących historii miasta Starachowice, starachowickiego przemysłu i sportu oraz aktywności obywatelskiej mieszkańców. Odbyły się po cztery spotkania, w których uczestniczyli mieszkańcy tych społeczności. Poza ciekawymi filmami, archiwalnymi zdjęciami i prelekcjami historycznymi, w trakcie spotkań odbyły się również konkursy z nagrodami. Spotkania prowadzone były przez Pana Eugeniusza Majchrzyka z pomocą pana Andrzeja Witka z Centrum Inicjatyw Senioralnych oraz zaproszonych przez nich gości. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId3c5f94fc20

 

Ognisko sąsiedzkie na Osiedlu Wzgórze

Sobotni wieczór w dniu 24 września 2022 r. upłynął na Osiedlu Wzgórze pod znakiem integracji oraz dobrego jedzenia do którego każdy dołożył coś od siebie. Płonęło ognisko i grała muzyka. W organizacji ogniska pomogło Centrum Aktywności Społecznej i OSL. Szczególne podziękowania kierujemy do Spółdzielni Socjalnej „Starachowiczanka” i Pani Prezes Moniki Pawłowskiej za wykoszenie terenu, przekazanie drewna na ognisko i prezenty dla CAS. Wydarzenie odwiedził także Prezydent Miasta Starachowice Pan Marek Materek oraz lokalni radni. Była okazja do bezpośrednich rozmów w atmosferze udanej zabawy. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId57e7fd8f9b

 

 Sąsiedzki Dzień Dziecka przy ul. Ostrowieckiej 

Zaangażowanie mieszkańców bloków przy ul. Ostrowieckiej zaowocowało świetną, sąsiedzką imprezą z okazji Dnia Dziecka. Rodzice upiekli ciasta. Zorganizowano dużego grilla więc kiełbaski nie brakło dla nikogo. Były dmuchańce z prawdziwego zdarzenia, gra w bule, planszówki, bańki mydlane, przeciąganie liny, wspólne zabawy, tańce... słowem MOC ATRAKCJI.
A na finał lody w gałkach oraz wata cukrowa. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId311d28c90a

 

Dzień ziemi na Osiedlu Wzgórze i przy ul. Ostrowieckiej

Z racji przypadającego w dniu 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi, zorganizowaliśmy na Osiedlu Wzgórze akcję społecznościową polegającą na sprzątaniu Osiedla. Na nasz apel odpowiedziała liczna grupa mieszkańców Osiedla - w większości dzieci i młodzieży, którą wsparła spora grupa seniorów z Klubu Seniora "MANHATTAN". W ciągu 1,5 godziny zebrano okazałą górę śmieci widoczną na zdjęciach. Przy jednym z bloków w uzgodnieniu z mieszkanką posadzono symbolicznie nowy krzew jagody goji.
Podobna akcja przeprowadzona została również przy blokach na ul. Ostrowieckiej. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId7d2852f88b

 

Wielkanocne gry terenowe przy Ostrowieckiej i Osiedlu Wzgórze

Animatorzy OSL zorganizowali na ul. Ostrowieckiej i Osiedlu Wzgórze wielkanocne gry terenowe. Na Ostrowieckiej dzieci miały do wykonania kilka zadań których finał kończył się słodką nagrodą. W przygotowanie i przeprowadzenie gry, włączyli się również rodzice.
Natomiast na Osiedlu Wzgórze, dzieci na terenie całego osiedla wykonywały rozmaite zdania by otrzymać kolejne wskazówki, np.:
- Pani w sklepie przepytała dzieci z dodawania.
- pokonaliśmy tor przeszkód na placu zabaw.
- nauczyliśmy się magicznego słowa PROSZĘ
- zrobiliśmy kartkę wielkanocną dla sąsiada.
- szukaliśmy jajek z niespodzianką,
- na koniec jedliśmy pizzę.
Dziękujemy za pomoc Starachowickiemu Korpusowi Armii Zbawienia, sklepowi Kubuś, a także Wiktorii i Panu Bogdanowi.
Wesołych świąt!

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId28e093ad14

 

Sprzątanie Osiedla Wzgórze 

Liczni mieszkańcy Osiedla Wzgórze (głównie dzieci i młodzież), wsparci przez grupę seniorów z Klubu Seniora "MANHATTAN", z okazji przypadającego 22 kwietnia Światowego Dnia Ziemi, wzieli udział w akcji sprzątania swojego osiedla, która została zainicjowana przez Organizatora Społeczności Lokalnej Centrum Usług Społecznych w Starachowicach. W ciągu półtorej godziny zebrano pokaźną ilość śmieci a na koniec przy jednym z bloków posadzono krzew jagody goji.

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId1a92261332

 

Seniorzy na Łazach wykonują palmy wielkanocne

W Świetlicy "Motylkowe Wzgórze" na Osiedlu Łazy pełną parą trwają przygotowania do zbliżających się Świąt Wielkanocnych, których wstępem jest Niedziela Palmowa. Na poniższych zdjęciach prezentujemy palmy wielkanocne wykonane na zajęciach plastycznych, które będą stanowić przepiękną ozdobę tradycyjnej procesji. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId57a441ca66

 

Robimy porządki na boisku na Wzgórzu 

Kilku Mieszkańców Osiedla Wzgórze (z pomocą animatorów OSL) pomimo niepogody posprzątało teren boiska na ul. Zakładowej. Jeden z Panów, który dołączył dosłownie z ulicy, jak sam stwierdził. "Moje dziecko mogłoby się tu bawić! A i widzę że sąsiadka sprząta... również chcę pomóc! Gdzie są wolne szczotki?!" - Serce rośnie przy takiej postawie mieszkańca!
Radny Włodzimierz Orkisz również wygospodarował swój czas i Jako były sportowiec narzucił solidne tempo pracy. Kilkanaście worków śmieci, szkła i gruzu już czeka na wywóz.
Dziękujemy Starachowiczance za udostępnienie narzędzi i obietnicę szybkiego usunięcia worków ze śmieciami. 

 

Warsztaty regionalistyczne ze Zbójem Szydło

Nie tak dawno temu za sprawą OSL w świetlicy na Osiedlu Wzgórze pojawił się pan Krzysztof Majcher jako Dziadek Szyło - Zbój świętokrzyski
Wśród rożnych zabaw angażujących aktywnie uczestników, odbył się m.in. "rzut wałkiem do sylwetki pędzącego zbója". Szydło opowiedział nam różne historie związane z regionem a także wytłumaczył pewne ważne źródłosłowy na czele ze słowem Polak. To była nauka poprzez zabawę. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId327d9b3986

 

Co trzeba zrobić na Osiedlu Wzgórze – spacer diagnostyczny

Nasi animatorzy zostali oprowadzeni przez dzieci po ich małej ojczyźnie – Wzgórzu. Dzieci pokazały swoją polankę, pomalowane przez siebie schody a także boisko na którym nikt nie chce grać bo wszędzie są szkła. Od dawna nikt nie dbał o ten teren... czy uda nam się coś z tym zrobić? A może wystarczy tylko posprzątać? 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId91f643a83b

 

Integracja z dziećmi z Ukrainy

OSL włącza się w organizowanie czasu wolnego dla przybyszów z Ukrainy. Między innymi w porozumieniu z Korpusem Armii Zbawienia w Starachowicach, zorganizowany został spacer w dniu 25.03.2022 r. do ciekawych miejsc w Starachowicach. Kilkuosobowa grupa dzieci i młodzieży z Os. Wzgórze wraz z gośćmi z Ukrainy zawitała na Szlakowisko, plac zabaw i skały na ul. Zakładowej
Natomiast wspólnie z Klubem Drezynowym PTTK oraz Starachowicką Koleją Wąskotorową zorganizowano w sobotnie popołudnie 26.03.2022 roku jazdę drezynami, w której uczestniczyła liczna grupa dzieci i młodzieży, z bloków przy ul. Ostrowieckiej i kolegów z Ukrainy, którzy przebywają w Starachowicach. Dziękujemy panu Andrzejowi Cyganowi jako inspiratorowi tego spotkania i Stowarzyszeniu "Kotyzka" sponsorowi tego wydarzenia. Jak widać na zdjęciach, radości było wiele. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProIdd6138b3287

 

Przedwiosenne sprzątanie przy blokach

Wiosna tuż, tuż, więc przy Blokach na ul. Ostrowieckiej zainicjowaliśmy akcję sprzątania po zimie. Grupa dzieci pod opieką animatorki Kasi, posprzątała część przyległego terenu. Aby wszędzie było czysto, konieczne będzie powtórzenie akcji w najbliższym czasie. Mamy nadzieję, że następnym razem pomogą nam również dorośli. Dziękujemy Spółdzielni Socjalnej Starachowiczanka za wypożyczenie narzędzi do sprzątania i przekazanie worków na śmieci. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId7d7615a2a1

 

Kolędowanie na Ostrowieckiej

28.01.2022 r. przy blokach na ul. Ostrowieckiej odbyło się spotkanie sąsiedzkie połączone ze wspólnym śpiewaniem kolęd. Spotkanie odbyło się na świeżym powietrzu przy rozpalonym ognisku, które stworzyło dodatkowy klimat. Kolędowanie wspierał Zespół Śpiewaczy "CANTARE" działający przy Świetlicy "Motylkowe Wzgórze przy Parafii na Łazach. Na zakończenie uczestnicy kolędowania poczęstowani zostali gorącą zupą. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId4a078ca57f

 

Nasza choinka przy blokach na Ostrowieckiej

W ramach działań animacyjnych i społecznościowych, dzieci z bloków na Ostrowieckiej, wykonywały ozdoby choinkowe. Finałem tej akcji było ustawienie w sobotę 18.12.2021 r. na placu przy blokach choinki, którą dzieci przystroiły wykonywanymi wcześniej ozdobami. Pod wieczór na choince zapalono lampki. W planie było również słuchanie i śpiewanie kolęd, ale ze względu na złą pogodę, kolędowanie przełożono na styczeń. Natomiast przy choince odbyło się powitanie Nowego Roku – oczywiście z bezalkoholowym „szampanem”. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProIdee67c429e3

 

Ferie zimowe na świeżym powietrzu i w świetlicy

W czasie ferii zimowych, korzystając z niewielkiej ilości śniegu, dzieci z Ostrowieckiej pod okiem animatorki zorganizowały sobie "górkę" do jazdy na sankach i innych "urządzeniach". Po minach dzieci widać, że zabawa była udana.
Natomiast w Świetlicy Korpusu Armii Zbawienia na Osiedlu Wzgórze, odbywały się warsztaty teatralne dla młodzieży 12+. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId946e2add0a

 

Andrzejki na Ostrowieckiej

27 listopada 2021 r. z inicjatywy mieszkańców bloków na ul. Ostrowieckiej, zorganizowana została zabawa andrzejkowa dla mieszkających tam dzieci. Rodzice zadbali o napoje i ciasto dla dzieci, a Animatorka o muzykę i zabawy andrzejkowe. To była pierwsza nasza impreza w pomieszczeniu, które ma służyć jako tymczasowa świetlica. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProIdfd1a8d5791

 

Trening wspinaczkowy na Ostrowieckiej

W ramach działań animatorów OSL na ul. Ostrowieckiej i Osiedlu Wzgórze, w celu większej integracji i przełamywania barier miedzy dziećmi i animatorami, przeprowadzone zostały przez Jacka Tarnowskiego proste zajęcia wspinaczkowe. Celem zajęć było poza dobrą zabawą, przekonanie dzieci, że warto podejmować wysiłek aby wspiąć się wyżej i zdobywać szczyty. Ale bez zaangażowania to samo się nie zrobi. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId3570af755f

 

 

 Stroiki świąteczne dla samotnych na Osiedlu Łazy

"Z dobrym słowem i Dobrą Nowiną do Seniora" to akcja społecznościowa, która trwała w miesiącu grudniu na Osiedlu Łazy. Przygotowania prowadzone były w Świetlicy "Motylkowe Wzgórze". Efektem tej akcji było przygotowanie kilkudziesięciu stroików świątecznych przez seniorów ze Świetlicy i paczek z produktami spożywczymi i słodyczami. Do tych darów dołączona była kartka z życzeniami od Dyrekcji CUS w Starachowicach. Akcja była zorganizowana wspólnie z Parafią Matki Bożej Częstochowskiej na Os. Łazy, dzięki wsparciu i zaangażowaniu Księdza Proboszcza Grzegorza Roszczyka. Parafianie zorganizowali zbiórkę produktów do paczek.
22 grudnia 2021 roku, przy pomocy wolontariuszy działających przy Świetlicy "Motylkowe Wzgórze”, organizatora społeczności lokalnej, animatora i pracownic socjalnych wspierających OSL, paczki wraz ze stroikiem świątecznym wykonanym na zajęciach w Świetlicy oraz z kartką z życzeniami trafiły do wybranych osób. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania i przeprowadzenia tej akcji, która przyniosła wiele wzruszeń i niejednokrotnie łez osób obdarowanych. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProIdac796f3dda

 

Mamy tymczasową świetlicę na Ostrowieckiej

W blokach na ul. Ostrowieckiej szukamy miejsca na prowadzenie naszej działalności w zakresie aktywizacji lokalnej społeczności ze szczególnym uwzględnieniem dzieci. Niestety nie ma tam wolnego lokalu, który moglibyśmy wykorzystać na tymczasową świetlicę (na okres zimy). Pozostaje nam jedynie "zejście" do piwnic. Dzięki zaangażowaniu rodziców i przychylności Wydziału Lokalowego Urzędu Miasta pozyskaliśmy pomieszczenie, które kiedyś było tzw. suszarnią, a które nie pełni swojej funkcji. Mieszkańcy zadeklarowali, że w ramach akcji społecznościowej wysprzątają go i pomalują aby można było prowadzić w nim działania animacyjne. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId6a5cf3d183

 

Partnerska współpraca z Korpusem Armii Zbawienia

W celu prowadzenia niektórych działań z zakresu OSL, zawiązaliśmy partnerstwo z Korpusem Armii Zbawienia w Starachowicach, który dysponuje bazą lokalową na Osiedlu Wzgórze, a która to baza może służyć wspólnym działaniom na rzecz lokalnej społeczności. 29.10.2021 r. odbyło się w siedzibie Korpusu spotkanie sąsiedzkie mieszkańców Os. Wzgórze z zespołem OSL. Celem spotkania było budowanie relacji opartych na wzajemnym poznaniu i zaufaniu. Dodatkową atrakcją była możliwość pogrania w rożnego rodzaju gry planszowe i układanki logiczne pod okiem naszych animatorów. Już się cieszymy na kolejne spotkania, gdyż atmosfera była bardzo miła. Dziękujemy Pani Bożenie Olszewskiej, która kieruje Armią Zbawienia w Starachowicach za udostępnienie sali i życzliwe przyjęcie propozycji współpracy z OSL. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId6d7f39a892

 

Początki OSL na Osiedlu Wzgórze

28 września 2021 r. nasze działania w zakresie organizowania społeczności lokalnej na Osiedlu Wzgórze rozpoczęły się od Spaceru z Prezydentem Markiem Materkiem po Osiedlu. Była to okazja do krótkiego zaprezentowania planowanych działań OSL oraz do nawiązania kontaktów z mieszkańcami Osiedla. Byliśmy m.in. w pomieszczeniu Świetlicy, która ma stać się miejscem aktywności lokalnej. Oddanie pomieszczeń do użytku jest planowane na koniec listopada br. 

View the embedded image gallery online at:
//cus.starachowice.eu/en/osl#sigProId9c313a023b

 

 

 

Author: Tomasz Margula

Szybki kontakt:

Centrum Usług Społecznych
ul. Majówka 21a
27-200 Starachowice

Tel: 41-274-71-92

e-mail: sekretariat@cus.starachowice.eu

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept