BlockAdBlock

Wykryto wtyczkę Adblock zainstalowaną w przeglądarce. Niektóre treści na stronie mogą nie wyświetlać się poprawnie.

Informacja o stosowaniu zanęt wędkarskich

p1010001
 
  Wpływ stosowania zanęt wędkarskich na zanieczyszczenie ekosystemów wodnych Zanęta wędkarska to odpowiednio przygotowany pokarm z różnymi dodatkami aromatycznymi, używany do wabienia i zatrzymania ryb w konkretnym miejscu zbiornika. Istnieje wiele rodzajów zanęt, które są dostosowane do gatunków ryb i typu łowiska. Tak jak wspomniano wcześniej zanęta jest specyficznym rodzajem pokarmu, zbudowanym z wielu składników. Najważniejsze z nich to:
 
•Baza – zbudowana głównie z chleba lub bułki tartej
•Wypełniacze – kasza manna, mąka jęczmienna lub glina, piasek czy ziemia
•Składniki smużące – mleko w proszku, torf, mączka mięsno – kostna
•Składniki pobudzające – mielone siemię lniane, płatki owsiane, otręby pszenne, słonecznik
•Substancje zapachowe – olejki naturalne i dodatki jak koper włoski, wanilia, kolendra
•Substancje smakowe – cukier puder, mielone biszkopty, przyprawa piernikowa, mielone goździki, melasa, kakao
•Inne dodatki woda z łowiska, białe robaki, itd. Ponadto dla ryb padlinożernych jak sum czy węgorz stosuje się wnętrzności i krew zwierząt
•Substancje zawierające w swoim składzie duże ilości białka
•Często są stosowane inne chemiczne składniki zapachowe lub smakowe
•Inne składniki niewiadomego pochodzenia i składu
 
Najczęściej zanęty kupowane na wolnym rynku nie posiadają żadnych atestów czy zezwoleń sanitarnych i z samego tego powodu nie powinny być one aplikowane do ekosystemów wodnych. Oczywiście, że ta lista składników może się wydłużać, a także wędkarze mają swoje własne dodatki. Jednak niezależnie od wybranych składników, należy przyjąć, że ponad 90 % zanęty stanowi materia organiczna w tym białko. Zanęty są powszechnie stosowane przez wędkarzy na wszystkich łowiskach. Wielu wędkujących i rzucających do wody przynajmniej po kilkadziesiąt kilogramów zanęty dziennie każdy, to w ciągu kilu lat spowodują już bardzo duże zanieczyszczenie środowiska. Łatwo to przeliczyć: 40 wędkarzy każdorazowo wrzuca po ponad 25 kilo zanęty przy wędkowaniu czy zawodach wędkarskich – daje to tonę dodatkowej substancji organicznej. Te sumy należy pomnożyć przynajmniej razy 20 w ciągu roku co daje nam 20 ton dodatkowej biomasy na dnie. Białko z zanęty zagniwa na dnie, procesy gnilne zużywają ogromne ilości tlenu. Wynikiem tego jest powstawanie przydennej strefy beztlenowej. Dodatkowo efektem tych procesów będą intensywne zakwity glonów i sinic, zamulenie dna oraz duża mętność wody. Dlatego prawie wszystkie składniki zanęt wędkarskich, niezależnie od tego jak bardzo są naturalne i zdrowe dla człowieka, to w środowisku wodnym stanowią substancję obcą – dodatkowe organiczne zanieczyszczenie. Dzieje się tak dlatego, że rozkład wszystkich substancji pochodzenia organicznego to długotrwałe i skomplikowane procesy biochemiczny. Należy zwrócić uwagę, że tylko nieznaczna ilość zanęty zostanie zjedzona przez ryby – reszta powiększa ilość osadu dennego. Dlatego zaleca się ograniczenie wprowadzania substancji dotyczy to równie stosowania zanęt wędkarskich.
Author: Jacek Przepióra
jacek.przepiora@starachowice.eu

Szybki kontakt:

Centrum Usług Społecznych
ul. Majówka 21a
27-200 Starachowice

Tel: 41-274-71-92

e-mail: sekretariat@cus.starachowice.eu

Cookies help us deliver our services. By using our services, you agree to our use of cookies. Accept