Prezydent Starachowic Marek Materek wspólnie z Prezydentem Lublina Krzysztofem Żukiem oraz Zastępcą Prezydenta Radomia Jerzym Zawodnikiem, w miniony poniedziałek, podpisali list intencyjny dotyczący utworzenia Klastra „Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa”. Tym samym miasta o tradycjach gospodarczych rozpoczęły współpracę w obszarze przemysłu motoryzacyjnego i przemysłowego.
Mając na względzie znaczenie wymienionych gałęzi przemysłu dla centralnych i wschodnich regionów Polski oraz konieczność powiązania rozwoju gospodarki z rozwojem wiedzy Urząd Miasta Lublin podjął decyzję o zainicjowaniu powstania Klastra Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa. Do współpracy zaproszeni zostali prezydenci Starachowic i Radomia.
- Współpraca ma przyczynić się do dalszego rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, maszynowego oraz branż pokrewnych. Efektem ma być ściślejsza współpraca pomiędzy przedsiębiorstwami a także instytucjami naukowymi - informuje Prezydent Starachowic Marek Materek. - Nawiązanie współpracy wiąże się także z powstaniem Klastra, który będzie koordynatorem projektów. Klaster będzie utrzymywał się przede wszystkim z pozyskiwanych środków zewnętrznych. Wspólnie będziemy zabiegać o zagraniczny kapitał, unijne dofinansowanie i wspólną promocję.
Zdaniem gospodarza przedsięwzięcia Prezydenta Miasta Lublin Krzysztofa Żuka współpraca miast w obszarze przemysłu motoryzacyjnego i maszynowego oraz branż pokrewnych to nie tylko korzyści dla przedsiębiorstw, ale też dla samorządu.
- W efekcie rozpoczętej współpracy zwiększy się zatrudnienie w gminach, wrośnie liczba podmiotów gospodarczych oraz poziom ich innowacyjności, ale co najważniejsze zdecydowanej poprawie ulegnie konkurencyjność inwestycyjna miast, co bez wątpienia przełoży się na przyciąganie nowych inwestycji - informuje Prezydent Lublina Krzysztof Żuk.
Samorządowcy w oparciu o bogate tradycje chcą rozwijać współczesny przemysł wykorzystując do tego nowoczesne technologie i stać się konkurencyjnymi dla innych regionów.
Starachowice to kiedyś Fabryka Samochodów Ciężarowych STAR dziś zakład MAN - producent nowoczesnych autobusów niskopodłogowych na światowe rynki. Lublin to zakłady URSUS producent autobusów z napędem elektrycznym, trolejbusów, ciągników, sprzętu rolniczego oraz pojazdów dla wojska. Natomiast miasto Radom to branża metalowa skupiająca firmy produkujące komponenty dla przemysłu motoryzacyjnego na świecie.
W trakcie analiz poprzedzających decyzję o zainicjowaniu Klastra Lubelska Wyżyna Motoryzacyjna i Maszynowa, jak informował dr Mariusz Sagan dyrektor Wydziału Strategii i Obsługi Inwestorów Urzędu Miasta Lublin, potwierdziły się wcześniejsze obserwacje dotyczące silnych powiązań kooperacyjnych oraz podobieństw w profilu gospodarczym Lublina, Radomia i Starachowic. Starachowice pełnią tu szczególną rolę jako silny ośrodek przemysłu metalowego i maszynowego. Zdaniem przedstawicieli Urzędu Miasta Lublin, firmy prowadzące działalność w naszym mieście mogą być cenionymi dostawcami i kooperantami dla członków Klastra, którymi będą podmioty z branży motoryzacyjnej oraz producenci maszyn rolniczych.
Spodziewanymi efektami tej współpracy mają być m.in. trwała poprawa sytuacji na rynku pracy oraz zwiększenie obecności polskich podmiotów w realizacji projektów finansowanych bezpośrednio z funduszy europejskich.
Przypomnijmy, iż podpisanie listu intencyjnego poprzedziła wizyta studyjna przedstawicieli lubelskiego samorządu w naszym mieście. Podczas wizyty studyjnej członkowie delegacji wraz z gospodarzami miasta, zwiedzili zakład MAN Bus Sp. z o.o., gościli w Specjalnej Strefie Ekonomicznej „Starachowice” oraz w zakładzie Starpol, który specjalizuje się m.in. w produkcji wiązek elektrycznych.