Olimpiady Specjalne to międzynarodowa organizacja zapewniająca osobom z niepełnosprawnością intelektualną całoroczny cykl treningów i zawodów sportowych w różnych dyscyplinach sportu. Olimpiady Specjalne działają w 170 krajach świata i tym samym gwarantują swoim zawodnikom systematyczny rozwój sprawności fizycznej, możliwość rozwijania i demonstrowania swoich umiejętności, wykazywania się odwagą, doświadczania radości i pełnego uczestnictwa w życiu społecznym.
Oddział Regionalny Olimpiady Specjalne – Świętokrzyskie rozpoczął oficjalnie działalność w 1986 roku. Początkowo jako Kielecki Komitet TPD Pomocy Osobom Niepełnosprawnym działającym przy Kieleckim Kuratorium Oświaty, a następnie już jako Oddział Wojewódzki Stowarzyszenia. Przez wszystkie te lata, a w 2016 roku obchodzono 30 lecie istnienia Olimpiad Specjalnych w Świętokrzyskim, sukcesywnie przybywało organizacji zwolenników, sympatyków, trenerów i wolontariuszy, a co za tym idzie, przede wszystkim zawodników olimpiad specjalnych. Dziś Olimpiady Specjalne w Świętokrzyskim zaliczane są do ścisłej czołówki krajowej czego przykładem były w 2016 roku organizowane w Zakopanem IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. A nie były to pierwsze igrzyska Olimpiad Specjalnych organizowane przez Oddział Świętokrzyski. W 2009 roku zorganizowano IX Ogólnopolskie Letnie Igrzyska w Kielcach, a w 2012 roku VIII Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska w Kielcach i Skarżysku-Kamiennej.
Jednak najważniejszymi zawodami w 2016 roku były IX Ogólnopolskie Zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych odbyły się w Zakopanem w dniach od 9 do 12 marca oraz w Białymstoku od 17 do 20 marca 2016 roku. W tym czasie byliśmy świadkami zmagań 450 sportowych osób z niepełnosprawnością intelektualną w narciarstwie alpejskim, narciarstwie biegowym, biegach na rakietach śnieżnych, łyżwiarstwie szybkim oraz hokeju halowym. Trzeba też wspomnieć, że dzięki zorganizowanym w 2014 roku przez Oddział Świętokrzyski Mityngom w Narciarstwie Alpejskim i Łyżwiarstwie Szybkim, powstał w Zakopanem z inicjatywy Małgorzaty Tlałki–Długosz pierwszy na Podhalu Klub Olimpiad Specjalnych. I choćby dlatego też warto jest organizować takie przedsięwzięcia!
Serdecznie zapraszamy Państwa do zwiedzenia wystawy zdjęć obrazujących działalność Olimpiad Specjalnych nie tylko w świętokrzyskim, ale również poza jego granicami. Chcemy w fotografii pokazać to co stanowi istotę w Olimpiadach Specjalnych czyli radość z uprawiania sportu i udziału w rywalizacji sportowej, więź przyjaźni jaka tworzy się pomiędzy zawodnikami, trenerami i wolontariuszami czy też smutek po nieudanym starcie w zawodach. Emocje te i czyste zasady rywalizacji sportowej przedstawia 15 plansz prezentujących kilkadziesiąt zdjęć. Pierwsza Wystawa została zaprezentowana w 2016 roku przy współpracy z Urzędem Miasta Zakopane, a została sfinansowana przez Wojewodę Świętokrzyskiego. Po raz pierwszy zostanie zaprezentowana mieszkańcom Starachowic w dniu 29 maja 2017 roku w Starachowickim Centrum Kultury z okazji organizacji Świętokrzyskiego Turnieju Piłki Nożnej 7 osobowej zunifikowanej Olimpiad Specjalnych. Będzie można ją oglądać do 31 maja, w którym to dniu zostanie zaprezentowana na Miejskim Stadionie Piłkarskim.
Autorami zdjęć prezentowanych na wystawie jest: Leszek Kowalski, Grzegorz Kurkowski, Viola i Jacek Rzodeczko.
Grzegorz Małkus
Prezes Komitetu Regionalnego
Olimpiady Specjalne Polska - Świętokrzyskie