Czwartoklasiści ze starachowickiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 2 już jutro odbiorą platynowe indeksy Politechniki Świętokrzyskiej. To nagroda za ich kreatywność, pasję oraz chęć poznawania nowych technologii. Radosław Bachurski, Kamil Kozieł, Błażej Kubicki, Wiktor Myszka i Mateusz Gunia pod okiem swojego nauczyciela Emila Staszewskiego stworzyli projekt turbiny wiatrowej, który zrobił wrażenie najpierw na społeczności szkolnej, starachowickich firmach wspierających ten projekt, a następnie organizatorach konkursu.
- Serdeczne gratulacje dla uczniów starachowickiego Zespołu Szkół Zawodowych nr 2, którzy w konkursie Politechniki Świętokrzyskiej odbiorą platynowe indeksy tej uczelni. Uczniowie klasy 4 o profilu technik mechatronik stworzyli turbinę wiatrową, która w znaczny sposób ułatwi produkcję energii elektrycznej i pomoże każdemu gospodarstwu domowemu – podkreśla Prezydent Miasta Starachowice Marek Materek.
Uczniowie klasy 4TOC w składzie: Radosław Bachurski (kapitan), Kamil Kozieł, Błażej Kubicki, Wiktor Myszka oraz Mateusz Gunia pod opieką Emila Staszewskiego stworzyli projekt badawczy: Turbina wiatrowa – model urządzenia wraz z oprogramowaniem.
- Celem naszego projektu było stworzenie i opracowania budżetowej turbiny wiatrowej, która w sposób znaczny ułatwi produkcję energii elektrycznej i pomoże każdemu gospodarstwu domowemu. Wykonano szereg działań na technologiach obróbki skrawaniem oraz z zakresu spawalnictwa, do produkcji stalowej ramy Turbiny Archimedesa. Następnie za pomocą technologii druku 3D zaprojektowaliśmy uchwyty na ogniwa pryzmatyczne, które pomogły nam uporządkować poszczególne elementy w bezpiecznych i optymalnych odległościach do poprawnej pracy ogniw – podkreślają członkowie ambitnego zespołu.
Promocja świętokrzyskich uczelni
Projekt powstał w ramach projektu „Dziś Uczeń – Jutro Student”. Jego realizację Politechnika Świętokrzyska rozpoczęła we wrześniu 2023 roku i będzie on realizowany do 2027 roku. W tym czasie podejmowanych ma być wiele inicjatyw wspierających kreatywność, edukację i wybór życiowej ścieżki przez uczniów szkół średnich. Projekt jest skierowany do uczniów z klas III i IV z liceów ogólnokształcących, klas IV i V z techników oraz uczniów szkół branżowych II-go stopnia. Władze świętokrzyskiej uczelni liczą na to, że weźmie w nich udział ponad 10 tysięcy uczniów.
Wartość tego projektu wynosi ponad 61 milionów złotych, a dofinansowanie z Funduszy Europejskich to ponad 55 milionów złotych.
- Celem tego projektu jest zniwelowanie deficytów utrudniających rozpoczęcie nauki na studiach wyższych. Zaplanowaliśmy działania z zakresu doradztwa zawodowego, planowania ścieżki kariery zawodowej oraz dalszego kształcenia mające na celu zmotywowanie i ukierunkowanie uczniów do dalszego kształcenia na uczelniach wyższych regionu. Projekt „Dziś uczeń – jutro student”, wpisuje się w Strategię Rozwoju i Misję Uczelni, poprzez realizację działań pozwalających podnieść efektywność i skuteczność systemu kształcenia na wszystkich etapach życia. Zakładanym efektem działań będzie pozostanie znacznej liczby uczniów liceów, technikum i szkół branżowych 2-stopnia na kieleckich uczelniach, co wpłynie na dopasowanie umiejętności i kwalifikacji przyszłych pracowników do potrzeb lokalnego rynku pracy – podkreślają przedstawiciele Politechniki Świętokrzyskiej.
Powalczyli o Platynowy Indeks
Dzięki wsparciu z Unii Europejskiej kielecka uczelnia przez cztery edycje (w kolejnych latach szkolnych) będzie realizowała łącznie aż 16 zadań projektowych popularyzujących edukację, ale również naukę i technikę. Jednym z takich zadań jest akcja „Kreatywny uczeń – konkurs o Platynowy Indeks na Politechnice”.
- Konkurs ma na celu popularyzację nauki i wiedzy wśród młodzieży, zintensyfikowanie współpracy środowiska akademickiego Uczelni oraz przemysłu ze szkołami ponadpodstawowymi oraz zachęcenie uczestników projektu do podjęcia studiów w Politechnice Świętokrzyskiej – podkreślają organizatorzy.
Konkurs miał charakter drużynowy, a jednym z zespołów, które postanowiły powalczyć o indeksy na świętokrzyskiej uczelni byli młodzi inżynierowie z ZSZ nr 2.
- Jesteśmy pracowitą grupą nastolatków stawiającą sobie wysoko poprzeczkę i realizowane przez nas cele. Zdecydowaliśmy się na udział w konkursie i całym projekcie ponieważ przede wszystkim chcieliśmy poznać nowe technologie, które ułatwiają codzienną pracę. W projekcie chcieliśmy zrealizować coś innego niż zwykłą turbinę poziomą HAWT w konfiguracji trójpłatowej. Wybór padł na turbinę Archimedesa, która jest z jednej strony innowacją, a z drugiej nie jest jeszcze popularna i opracowana w Polsce – podkreślają uczniowie Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.
Miłośnicy nowych technologii
Konkurs zakończył się sukcesem naszych uczniów, którzy oczarowali swoim projektem organizatorów i wywalczyli ważną dla nich nagrodę.
- Razem z całym zespołem stwierdziliśmy, że to będzie dobry moment do przetestowania nowych technologii, do konstrukcji czegoś nowego, a co najlepsze – zaprojektowane i wykonane przez grupę młodzieży. Postanowiliśmy, że wykonamy turbinę wiatrową w systemie OFF GRID, która jest instalacją niezależną magazynując wyprodukowaną energię w akumulatorach litowo-jonowych. Niestety akumulatory nie są jeszcze w Polsce dosyć popularne przez cenę takiego pakietu. My postanowiliśmy, że całą turbina będzie budżetowym rozwiązaniem i wesprze każde gospodarstwo domowe w produkcji energii elektrycznej – dodają członkowie drużyny z Zespołu Szkół Zawodowych nr 2.
Razem zbudujmy kolejną turbinę
Teraz przed naszymi uczniami kolejne wyzwanie. Powstała turbina wiatrowa w momencie zgłoszenia jej do konkursu stała się bowiem własnością Politechniki Świętokrzyskiej. Nasi uczniowie chcą więc teraz stworzyć nowy projekt. Przyszli inżynierowie zapowiadają budowę kolejnej turbiny. Chcą kolejny raz udowodnić, że Młodzi Starachowiczanie potrafią wiele.
- Nasi uczniowie, wspierani przez dumną dyrektor szkoły Grażynę Małecką, liczą na wsparcie firm, które wspomogą finansowo ten projekt i dołożą swoją cegiełkę do powstania urządzenia wraz z oprogramowaniem. Hasło projektu Politechniki Świętokrzyskiej, w którym uczestniczą uczniowie ZSZ nr 2 to „Dziś Uczeń – Jutro Student”. Czwartoklasiści zrealizowali już swoje marzenie. Na rok przed zakończeniem swojej edukacji w szkole średniej mają już zapewnione indeksy wyższej uczelni. Warto się uczyć, warto marzyć – dodał Prezydent Starachowic Marek Materek.
Jutro uczniowie odbiorą indeksy Politechniki Świętokrzyskiej. To kolejny krok w ich życiowej ścieżce zawodowej. W realizacji ich marzeń wsparło ich wiele osób i instytucji.
- Serdecznie dziękujemy Panu Krzysztofowi Chai i Panu Grzegorzowi Stefańskiemu z firmy Perfopol za szczegółową pomoc w realizacji projektu i konstrukcje metalowe. Dyrektor naszej szkoły oraz Radzie Rodziców dziękujemy za wsparcie duchowe i finansowe. Firmie Odlewnie Polskie S.A dziękujemy za objęcie patronatu nad naszym projektem. Jesteśmy szczęśliwi, ale chcemy dalej realizować swoje marzenia – dodają członkowie nagrodzonego zespołu z ZSZ nr 2.