W dniu 24 kwietnia 2024 r. odbyła się konferencja online podsumowująca 2 lata realizacji naszego międzynarodowego projektu YOUth 4 EU, finansowanego ze środków UE z Programu CERV 2021-2027 w której uczestniczyli nasi partnerzy i młodzież z Polski, Holandii, Portugalii, Hiszpanii, Grecji oraz Włoch.
Spotkanie było okazją do zaprezentowania programu CERV, zrealizowanych działań i rezultatów projektu, podzielenia się dobrymi praktykami ze zbliżania miast i młodzieży do Unii Europejskiej, podzielenia się wspomnieniami mlodych ludzi czego się nauczyli podczas projektu oraz przedstwieniu nowych możliwości i wygenerowanie nowych pomysłów na wspólne działania.
W projekcie ogólnie wzięło udział ponad 1200 osób, z czego w zdecydowanej większości młodzieży od 16 do 25 lat oraz przedstawicieli samorządów lokalnych i organizacji młodzieżowych. Zorganizowaliśmy 6 wydarzeń międzynarodowych (1 w każdym kraju), w których odbyło się ponad 50 warsztatów, konferencji, debat, konkursów, spotkań dyskusyjnych oraz wizyt studyjnych. Zajmowaliśmy się w szczególności tematami Unii Europejskiej w tym dezinformacji, ekologii, bezpieczeństwa, aktywności społecznej, polityki mlodziezowej, wartości UE czy demokracji i obywalestwa europejskiego. W działania zaangażowałam ponad 40 organizacji - szkół, uczelni wyższych, organizacji pozarzadowych, samorządów lokalnych czy organizacji wspierających polityki UE takich jak Eurodesk czy Europe Direct.
Bardzo ważnym aspektem było włączenie młodzieży - także z mniejszymi szansami w działania, w tym te międzynarodowe. Łącznie w wydarzeniach międzynarodowych wzięło udział 80 młodych osób - dla wielu była to pierwsza okazja do udziału w projektach i poznania nowych kultur, używania języka obcego i zaangażowania się w nowe inicjatywy.
Przykładowo Wiktoria dowiedziała się więcej o UE, poprawiła swój angielski i nabrała większej pewności siebie. Piotr mógł dowiedzieć się więcej o województwie świętokrzyskim i UE, poznać nowych ludzi, nawiązać przyjaźnie i poznać nowe perspektywy. Uświadomił sobie także, że Rotterdam to jego ulubione miasto w Europie. Klaudia nauczyła się wielu cennych rzeczy, zaczerpnęła nowe inspiracje do projektów, wzięła udział w oksfordzkiej debacie o ekologii i nawiązała przyjaźnie na całe życie. Julia dowiedziała się więcej o prawie europejskim, Parlamencie Europejskim, problemach, z jakimi boryka się UE, odbyła także wiele cennych rozmów i poznała nowych przyjaciół.
Podczas konferencji odbyła się debata jak miasta mogą przybliżać Unię Europejska do młodych ludzi. Zaprezentowane zostały cenne unijne inicjatywy takie jak Europe Goes Local (wspierający polityki młodzieżowe w samorządach) oraz Democracy Reloading (wspierajacy włączanie młodzieży w procesy decyzyjne).
Konferencja była także doskonałą okazją do wspólnej burzy mózgów do generowania nowych pomysłów na wspólne działania i kontynuację działań projektowych w odświeżonej formule. Wypracowalismy nowe pomysły na działania, które planujemy realizować w ramach nowych projektów.
Na spotkaniu omowiona została także kwestia zbliżających się wyborów do Parlamentu Europejskiego oraz co młodzi ludzie mogą zrobić aby zachęcić swoich pełnoletnich kolegów i rodzinę do głosowania.
EVENT DESCRIPTION SHEET - FINAL CONFERENCE ONLINE
Informacje o całym projekcie: //starachowice.eu/dla-mieszkanca/wspolpraca-miedzynarodowa/projekt-youth-for-eu/dzialania-projektowe
TIKTOKI z projektu
Finansowane przez Unię Europejską. Wyrażone poglądy i opinie są jednak wyłącznie poglądami autora(ów) i niekoniecznie odzwierciedlają poglądy Unii Europejskiej lub Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Edukacji i Kultury (EACEA). Ani Unia Europejska, ani organ przyznający nie mogą ponosić za nie odpowiedzialności.
Funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.